Jungheinrich toteuttaa huippumodernin automatisoidun keskusvaraston Wicke GmbH + Co. KG:lle Sprockhöveliin Nordrhein-Westfalenissa. Kattava ratkaisu optimoi tuotannon tarjonnan ja tehostaa sisäisiä logistiikkaprosesseja.
Hampuri – Jungheinrich on saanut Wicke GmbH + Co. KG:lta toimeksiannon automatisoidun keskusvaraston rakentamiseksi Sprockhöveliin. Kansainvälinen teollisuuspyörien, -renkaiden ja -akseleiden valmistaja panostaa merkittävästi huippumoderniin varastoinfrastruktuuriin tukeakseen jatkuvaa kasvuaan. Uusi korkeavarasto optimoi merkittävästi sisälogistiikan prosesseja ja parantaa valmiiden ja puolivalmiiden osien materiaalivirtaa varaston ja tuotannon välillä.
Automatisoitu tehokkuus useilla tasoilla
Uusi keskusvarasto on kooltaan yli 3 500 neliömetriä, ja 25,5 metrin korkeudellaan se vastaa kahdeksankerroksisen kerrostalon mittoja. Sitä täydentää käsittelyrakennus, jossa on integroidut sosiaali- ja toimistotilat, ja jossa tavaroiden vastaanotto, tavaroiden luovutus, keräily ja pakkausprosessit suoritetaan kahdessa kerroksessa. Järjestelmäkapasiteetti on 150 kaksoissykliä tunnissa, mikä tarjoaa suuren läpivirtauskapasiteetin kaksivuorokäytössä. Nykyiset tuotantorakennukset yhdistetään suoraan uuteen varastoon kuljetusreittien lyhentämiseksi ja materiaalivirtojen optimoimiseksi. Toisessa rakennusvaiheessa suunnitellaan myös toisen tuotantorakennuksen liittämistä.
”Automatisoimalla tämän keskusvaraston luomme Wickelle tehokkaan ja tulevaisuuden vaatimukset täyttävän ratkaisun, joka paitsi lisää tehokkuutta, myös vaikuttaa ratkaisevasti yrityksen kilpailukykyyn”, korostaa Jungheinrichin myyntijohtaja Nadine Despineux. ”Tämä projekti korostaa automatisoitujen logistiikkaratkaisujen strategista merkitystä nykyaikaiselle, skaalautuvalle ja kestävälle tuotantotoimitukselle.”
Kattava ratkaisu yhdestä paikasta
Jungheinrich toimittaa logistiikkakeskukseen seitsemän hyllystöhissiä kaksinkertaista kuormalavojen varastointia varten, täydellisen kuormalavojen materiaalinkäsittelytekniikan PLC:llä ja visualisoinnilla, siilohyllykön katto- ja seinäverhouksineen sekä sprinklerijärjestelmän ja palo-ovet. Lisäksi Jungheinrichin integroitu varastonhallintajärjestelmä (WMS) mahdollistaa kaikkien varastointi- ja materiaalivirtaprosessien optimaalisen hallinnan.
Yhdestä paikasta saatavan kattavan automaatioratkaisun avulla Jungheinrich vahvistaa asemaansa Wicken strategisena kumppanina. Jungheinrichin trukkien korkealaatuisten pyörien ja rullien pitkäaikaisena toimittajana Wicke hyötyy nyt hampurilaisen yrityksen sisälogistiikan asiantuntemuksesta. Kahden yrityksen tiivis yhteistyö johtaa huippuluokan sisälogistiikan ratkaisuun, joka yhdistää optimaalisesti tehokkuuden, kestävyyden ja tulevaisuuden vaatimusten täyttymisen.
Uuden keskusvaraston valmistuminen on suunniteltu kesäkuulle 2027.
Tietoa Wicke GmbH + Co. KG:stä:
Sprockhövelissä sijaitseva Wicke GmbH + Co. KG on teollisuuspyörien, -renkaiden, -akseleiden, kääntyvien pyörien ja kiinteiden pyörien valmistaja. Jungheinrichin toimittajana yritys panostaa merkittävästi nykyaikaisten sisälogistiikan ratkaisujen laatuun ja suorituskykyyn. Vuonna 1866 perustettu yritys työllistää noin 1 000 työntekijää ja sen vuosittainen liikevaihto on noin 200 miljoonaa euroa. Saksan pääkonttorin lisäksi Wickellä on tuotantolaitoksia Tšekissä ja Kiinassa.
Vastaamme mielellämme kysymyksiisi
Pyydä yhteydenottoa jo tänään!
Yhteydenotot lomakkeella tai
puhelimitse
Puhelin