Työnantajalle työkalut uuden asetuksen noudattamiseen
Trukin kuljettajalla oltava työnantajan antama kirjallinen lupa
Uudella vuoden 2009 alusta voimaan tulevalla asetuksella halutaan parantaa trukinkuljettajan työturvallisuutta. Työnantajan vastuu trukkien kunnossapidosta kasvaa ja trukkia saa kuljettaa vain sellainen henkilö, jolla on riittävä ammattitaito sekä kirjallinen lupa. Jungheinrich ISM trukinhallinnan tietojärjestelmä antaa työnantajalle eritasoisia mahdollisuuksia hallita ja tarkastella trukkiensa käyttöä. Koska Jungheinrich ISM järjestelmässä trukin saa käyttöön vain henkilökohtaisella ISM- kortilla, pystyy työnantaja täyttämään lakisääteisen velvollisuutensa helposti, kun kortti annetaan vain henkilöille, joka on suorittanut trukinajokortin tai joilla on riittävä ammattitaito muuten.
Järjestelmä on saatavana räätälöidysti eri tarpeisiin.
Jo perustaso takaa edellä mainitut ominaisuudet työnantajalle, mutta laajempi paketti kerää monipuolisesti tietoa mm. trukkien käyttöasteista ja tapahtumista, mitä trukin "työpäivään" sisältyy. Sitä kautta saa tietoa esimerkiksi trukilla ajetuista törmäyksistä per trukki ja kuljettaja. Tieto siirtyy langattomasti RFID-kortinlukijoista tietojärjestelmään. Ohjelman avulla pystytään tarkastelemaan trukkien ja eri konetyyppien käyttöä ja siten optimoimaan trukkikantaa. Jungheinrichin erilaiset huolto-ohjelmat ja ammattitaitoiset trukkimekaanikot kannettavine MTA- tietokoneineen pitävät huolen myös siitä, että trukki on uuden asetuksen mukaisesti kunnossa ja turvallinen.
Valio on tyytyväinen ISM:n käyttäjä
Euroopassa ISM- järjestelmällä varustettuja trukkeja on jo yli 7500 kappaletta noin 300:lla eri asiakkaalla. Suomessa ISM järjestelmä on käytössä mm. Valiolla Vaaralan ja Joensuun toimipisteissä.
Olli-Pekka Varila Valion Vaaralan toimipisteestä on tyytyväinen Jungheinrichin ISM:n tuomiin etuihin: "Trukkivahingot ovat vähentyneet ja kuljettajien ajotapa on siistiytynyt huomattavasti. On noloa tulla hakemaan mastercardia, jolla trukin saa käyttöön törmäyksen jälkeen. Trukkien käyttöä pystytään nyt valvomaan siten, että "kesäpojat" eivät pääse trukkeja ajamaan. Omaa ISM-korttia ei ole lupa luovuttaa kenellekään toiselle."
Jungheinrich ISM on ollut käytössä Vaaralassa jo vuodesta 2007 lähtien, eivätkä uuden konedirektiivin vaatimukset olleet ISM:ää hankittaessa tiedossa.
Varila jatkaa: "Meille oli pelkästään iloinen yllätys, että uuden asetuksen asettamat vaatimukset trukinkuljettajan ajoluvasta, hoituivat näppärästi meillä jo käytössä olevalla järjestelmällä."
Lisätietoja saat mynnistämme puh. 010 616 85 85 sekä tuotepäällikkö Jaakko Arolalta.

