Tietoa yrityksestä
Tuotteet
Palvelut
Lehdistötiedotteet
Maailmanlaajuisesti

EFG D30 kääntyvällä ohjaamolla

Jungheinrich esittelee ensimmäisenä maailmassa kääntyvällä ohjaamolla varustetun trukin

Teollisuuden uusin suuntaus on moninkertaisten kuormalavojen kuljettaminen, kuten esimerkiksi rekka-autojen purkaminen yhdeltä sivulta kaksi lavaa päällekkäin. Tällöin trukinkuljettajilla on rajoitettu näkymä eteen. He joutuvat ajamaan pitkiäkin matkoja peruuttamalla, millä on negatiivisia sivuvaikutuksia. Jungheinrichin kääntyvällä ohjaamolla varustettu vastapainotrukki EFG D30 asettaa uudet normit: kuski istuu ajoneuvossa ergonomisesti suotuisassa asennossa, ajosuuntaan päin ja näkökenttä vapaana.

Jungheinrich tarjoaa ensimmäisenä maailmassa markkinoille sähkökäyttöisen vastapainotrukin kääntyvällä ohjaamolla. Tämä täysin uusi trukki-ratkaisu, joka on kehitetty Jungheinrichin vuonna 2000 esittelemästä "Future Truck" - tutkimuksesta, perustuu Jungheinrich 4-sarjan sähkökäyttöiselle trukille kapasiteetiltaan 3000 kg. EFG D30 eroaa "emostaan" EFG 430:stä pääasiassa kääntyvän ohjaamonsa vuoksi, jota voidaan Multipilotilla kääntää 30º:tta vasemmalle ja 180º:tta oikealle.

Kääntyvä ohjaamo: aja ja käänny samanaikaisesti

Latauksen jälkeen kuljettaja voi heti ajaa pois ja samanaikaisesti kääntää ohjaamoa jopa 90º. Tämä asento tarjoaa lyhyillä ja keskipitkillä matkoilla riittävä ja miellyttävän näkymän taaksepäin, joka on verrattavissa työntömastotrukkiin. Muistijärjestelmä mahdollistaa, että käyttäjä voi säätää haluamansa kulman automaattisesti. Käytäntö on osoittanut, että suositeltavia ovat kulmat 90º (istuin sivuttain kuten työntömastotrukeissa) sekä 45º (noustessa ja laskeuduttaessa ohjaamosta).

 

Vaihtovirtatekniikka: suoritukset verrattavissa polttomoottoriin

EFG D30 tarjoaa samat edut kuin "sukulaisensa" Jungheinrichin sähkökäyttöisten trukkien sarjassa. Vaihtovirtatekniikan ansiosta laite yltää samoihin suorituksiin kuin polttomoottoreilla toimivat trukit.

Alle 5100 kg painavalla ajoneuvolla päästään jopa 20 km/h. Lisäksi tulevat loistavat ohjausominaisuudet hidastaessa, ajaessa sekä nostaessa. Nostonopeus lastilla ja ilman on 0,50-0,67 m/s. Näiden arvojen välissä ovat laskemisnopeudet, 0,56-0,57 m/s (lastilla ja ilman). Samanaikaisesti pitkät käyttöajat ovat taatut optimaalisen tehokkuuden sekä energianpalautuksen ansiosta.

Lisätietoja:
Puh 010 616 8585
Fax 010 616 8580
e-mail: info(at)jungheinrich.fi